Czas na konkretny obiad. Dzisiaj przepis na tradycyjny gulasz podany z...no właśnie, można go podawać z kaszą, ryżem,makaronem lub ziemniakami. A ja ostatnio w swoim starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami znalazłam przepis na szare kluski ziemniaczne. Od razu przypomniał mi się smak z dzieciństwa. Kiedyś podawało się je głównie okraszone skwarkami i cebulą, ale ja najbardziej lubię podsmażone i polane jakimś sosem. Do gulaszu są świetnym dodatkiem.
GULASZ Z KLUSKAMI ZIEMNIACZNYMI
Składniki:
na gulasz:
1 kg łopatki wieprzowej
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 marchewka
1 litr bulionu lub wody
4 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
1 łyżka mąki
1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
1/2 łyżeczki soli i pieprzu
olej lub smalec do smażenia
na kluski:
1 kg ziemniaków
1 jajko
około 200 g mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniacznej
1 szczypta soli
Przygotowanie:
gulasz:
Mięso kroimy w kostkę ok.1,5 cm, oprószamy solą, pieprzem oraz papryką i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek.
Mięso obsmażamy na patelni,a pod koniec smażenia dodajemy pokrojoną w pióra cebulę. Przesmażone mięso przekładamy do większego garnka zalewamy bulionem lub wodą, doprowadzamy do wrzenia.
Dodajemy ziele angielskie i liście laurowe oraz startą marchewkę. Przykrywamy, zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości mięsa, co pewien czas mieszając.
Kiedy mięso będzie już miękkie zagęszczamy sos mąką ( 1 łyżkę mąki rozprowadzamy w 1/2 szkl.wody i dolewamy do gulaszu).
Doprawiamy do smaku solą i pieprzem według uznania.
kluski:
Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce o małych oczkach, tak jak na placki. Starte ziemniaki odciskamy na sitku lub w ściereczce. Soku nie wylewamy, odstawiamy go na bok. Z soku, po kilku minutach wytrąci się skrobia/ mąka ziemniaczana (gęsty osad), dodamy go do ciasta.
Ziemniaki przekładamy do miski, dodajemy mąkę i jajko oraz sól, a także skrobię wytrąconą z soku. Mieszamy wszystko łyżką. Cisto powinno być gładkie, ale dość kleiste.
W dużym garnku zagotowujemy osoloną wodę,dolewamy 3-4 łyżki soku z ziemniaków (jeśli tyle powstanie z odciśnięcia) i wrzucamy łyżką porcje ciasta na kluski. (można też wylać masę na zmoczoną deskę i odkrawać nożem paski i zrzucać je bezpośrednio do garnka)
Kluski gotujemy od momentu aż wypłyną na powierzchnię wody. Odcedzamy na durszlaku, lekko polewając zimną wodą
Gulasz można podawać z kluskami od razu po ugotowaniu lub je lekko podsmażyć.
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń