czwartek, 16 lipca 2015

Ciasto malina w stogu siana


Od czasu do czasu przychodzi ten moment kiedy trzeba  zrobić porządek w lodówce, a konkretniej w zamrażalniku. Podczas ostatnich takich porządków znalazłam kawałek zamrożonego kruchego ciasta i greckiego ciasta kataifi. Każdego z osobna było za mało aby zrobić ciasto, więc żeby nie wyrzucać połączyłam je masą z malinami i także odnalezionymi w lodówce resztkami masy karmelowej. I może wyglądem nie zachwyci,ale muszę przyznać szczerze, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło tym jak bardzo mi smakowało (myślałam, że będzie gorzej). Nie do końca wiem jak je nazwać, w wersji roboczej to maliny w stogu siana, bo makaronikowe ciasto kataifi na wierzchu trochę mi przypomina taki  polny stóg siana. 
A może mi podpowiecie w komentarzach jak je nazwać?

CIASTO MALINY W STOGU SIANA




Składniki:
(forma 20x30cm)

1/2 opakowania ciasta kataifi
3/4 kostki masła
kruche ciasto na 1 blaszkę

masa budyniowa z malinami:
0,75 l mleka
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej
2 żółtka
3 łyżki cukru
1/2 kostki masła
1 garść malin

masa karmelowa:
4-5 łyżek masy budyniowej
1/2 puszki gotowej masy kajmakowej


Przygotowanie:

Schłodzone kruche ciasto (zagniatamy ok.1/2 masła, 1 szklanka mąki, 3 żółtka, 3 łyżki cukru,1 łyżeczka proszku do pieczenia), ścieramy na tarce o grubych oczkach na formę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy około 20 minut w temp. 180 stopni.

Ciasto kataifi rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy rozpuszczonym masłem i pieczemy do zarumienienia około 15-20 minut w temp. 180 stopni. Mi wyszły 2 blaty z tego ciasta. Jeden pokruszyłam na wierzch ciasta

Masa budyniowa:
1 szklankę mleka mieszamy trzepaczką z żółtkami, cukrem,cukrem waniliowym,mąkami. Pozostałe mleko podgrzewamy w garnku. Do gotującego się mleka wlewamy mieszaninę z żółtkami. Gotujemy chwilę mieszając. Powinien powstać budyń. Ugotowany budyń studzimy. Zupełnie zimny budyń miksujemy z masłem w temperaturze pokojowej ( z zimnym masłem prosto z lodówki masa się rozwarstwi)

Masa karmelowa:
Gotową masę kajmakową z puszki miksujemy z 4-5 łyżkami masy budyniowej. 

wykonanie:

Na blat z kruchego ciasta smarujemy masę budyniową, którą posypujemy warstwą malin. 
Na malinach układamy 1 blat ciast kataifi. 
Na tym cieście kładziemy masę karmelową. 
Masę karmelową przykrywamy drugim blatem kataifi. (wierzch można też posypać takim pokruszonym blatem)

Ciasto najlepsze jest drugiego dnia, kiedy niteczki ciasta kataifi nabiorą wilgoci z masy i zmięknął, łatwiej je wtedy kroić. 

Follow my blog with bloglovin!



2 komentarze:

  1. Wygląda bardzo oryginalnie :)
    Lubię ciasto katafi, ale nigdzie nie mogę go dostać... :(

    OdpowiedzUsuń