wtorek, 27 lipca 2021

Płonąca Alaska

 
Ten deser to prawdziwe wyzwanie. Dla mnie tym większe, że chciałam jeszcze zrobić zdjęcia, a w upalne lato deser lodowy, nawet ten najbardziej zmrożony, po kilku chwilach płynie. W tym wypadku z lodami płynie też beza włoska, dlatego zazwyczaj nakłada się ją przed samym podaniem. Smak obłędny, efekt wow - na pewno też, ale nie jest to takie proste jak mi się początkowo wydawało. 

PŁONĄCA ALASKA
 
Składniki:
900  ml lody śmietankowe
10 truskawek
duża garść jagód
kilka biszkoptów
 
beza włoska:
 2 białka
150 g cukru ( podzielone na:110 g +40g)
30 ml wody
 
Przygotowanie:
lody:
Lody śmietankowe dzielimy na 3 części po 300 ml. 
2 łyżki jagód rozgniatamy widelcem i przecieramy przez sitko. Sok z jagód mieszamy z jedną częścią lodów śmietankowych. Do lodów z sokiem dodajemy też jagody w całości, mieszamy delikatnie aby nie uszkodzić owoców.
2-3 truskawki rozgniatamy widelcem, przecieramy przez sitko i też łączymy z częścią lodów śmietankowych. pozostałe truskawki kroimy na drobne kawałki i łączymy z lodami z sokiem.
Deser najlepiej robić w foremce silikonowej. Do foremki nakładamy warstwę lodów truskawkowych, zamrażamy przez kilka minut. Potem nakładamy warstwę lodów śmietankowych (też mrozimy), a następnie warstwę lodów jagodowych. Całość przykrywamy z wierzchu biszkoptami. (po odwróceniu foremki biszkopty będą stanowiły spód)
 
Przed podaniem lody wyjmujemy z foremki (odwracamy foremkę do góry nogami), smarujemy bezą włoską , którą szybko przypalamy palnikiem cukierniczym.
 
beza włoska:
110 g cukru i 30 ml wody umieszczamy w garnku i gotujemy, nie mieszając,aż powstanie gęsty, bulgoczący syrop. Syrop powinien mieć temperaturę 118 stopni. (sprawdzamy termometrem cukierniczym)
Białka ubijamy na sztywno z resztą cukru (40 g). Kiedy syrop osiągnie temperaturę 118 stopni zdejmujemy go z ognia i gorący powoli wlewamy do ubijanych dalej białek.  Pianę ubijamy przez 8-10 minut, aż będzie błyszcząca, gęsta i klejąca. Do tego momentu powinna też już się ostudzić. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz