niedziela, 16 lutego 2014

Tarta Tatin Top of The Top


Ciastem numer jeden na mojej kulinarnej liście jest SZARLOTKA. Domowy wyrób przypomina mi wizyty u babci, która wiedząc jak ją uwielbiam, zawsze piekła szarlotkę przed naszym przyjazdem. A, że należałam do dzieci dość pokaźnych rozmiarów i możliwości znikała bardzo szybko :) 
Nie ma na świecie ciasta, które mogło by przebić ten smak. 

Ciekawą i mniej pracochłonną odmianą tego ciasta jest Tarta Tatin. Po zrobieniu jej doszłam do wniosku, że powinna być nazwana leniwą szarlotką, albo szarlotką dla leniuszków, ze względu na szybsze wykonanie, niż tradycyjnego ciasta z jabłkami. 

Szukając przepisu na Tatin natknęłam się też na  trochę historii jej powstania."Za jej twórczynię uważa się Stéphanie Tatin, która wraz z siostrą Caroline prowadziła hotel i restaurację, istniejącą do dziś. Pewnego razu, przygotowując zwykłą tartę z jabłkami, najpierw wyłożyła formę jabłkami, a dopiero potem przykryła je ciastem. Efekt okazał się zaskakujący, zwłaszcza, że Stéphanie tartę podała na gorąco" (źródło: Wikipedia).

To jest moja pierwsza odwrócona tarta i z całą pewnością będę do niej wracała, bo jest obłędna w smaku, słodko-kwaśna,czyli taka jak lubię, a do tego ten aromat cynamonu zmieszanego z wanilią, który unosi się w całym domu podczas pieczenia....mmm...mniam

Tarta Tatin


Składniki: 

Ciasto kruche:
200g mąki pszennej
100g masła
30g cukru
szczypta soli
1 jajko
2 łyżki wody
 

Dodatkowo:

1 kg jabłek*
1 łyżka soku z cytryny
50ml wody
100g cukru
40g masła


Przygotowanie: 

1. Z mąki, cukru,masła, żółtka, wody i szczypty soli zagniatamy ciasto,zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na mniej więcej 30 minut.Po tym czasie posypujemy blat mąką i rozwałkowujemy ciasto.
2. Jabłka obieramy i kroimy na ćwiartki. Delikatnie wycinamy gniazda nasienne, następnie każdą ćwiartkę kroimy jeszcze na pół.
W metalowej formie robimy karmel - wsypujemy 150 g masła i 150 g cukru, podgrzewamy aż cukier się rozpuści równomiernie, uważając, żeby karmel się nie przypalił. Zdejmujemy foremkę z ognia, czekamy chwilę aż zawartość stężeje. W foremce układamy pierwszą warstwę jabłek (w jednym kierunku, tworząc wachlarz z kawałków jabłek), którą następnie posypujemy częścią przygotowanego cynamonu. Układamy drugą warstwę jabłek, posypujemy całość resztą cynamonu. Foremkę przykrywamy pokrywką i
całość podgrzewamy, czekamy, aż karmel na dnie foremki zacznie się pienić i pokryje wszystkie jabłka. Podduszamy przez mniej więcej 5 minut.
3. Rozwałkowane ciasto nakładamy na foremkę z jabłkami. Zbyt długie brzegi zawijamy do środka. Na wierzchu ciasta, na środku, robimy niewielką dziurkę. Foremkę z ciastem wkładamy na mniej więcej 25 minut do piekarnika, na dolną kratkę.
Po upieczeniu czekamy chwilę, aż ciasto się ostudzi. Za pomocą noża odklejamy brzegi ciasta od foremki. Bierzemy duży talerz, foremkę obracamy i delikatnie wysuwamy z niej tartę.

Rozgrzej piekarnik do 190°C (termoobieg) lub 210 stopni C (góra-dół).





2 komentarze:

  1. no tak, historii genezy tarty tatin jest niezliczona ilość! Mmm.. z chęcią bym spróbowała tej tarty Twojego autorstwa! :)

    OdpowiedzUsuń