niedziela, 7 stycznia 2024

Lekki sernik śmietankowo - mandarynkowy

Na początek roku kolejna wersja sernika z mandarynkami (tu klik zobaczysz poprzednią). Po świątecznych makowcach i piernikach będzie miłą odmianą deseru. Z podanych poniżej składników można też zamiast sernika zrobić małe deserki w pucharkach.

 SERNIK ŚMIETANKOWKO-MANDARYNKOWY


Składniki:
150 ml soku z mandarynek
4 opakowania serka homogenizowanego waniliowego (po 200 g każdy)
200 ml śmietany 30%
3 łyżki cukru pudru
1 galaretka pomarańczowa
2 łyżeczki żelatyny do galaretki
4 łyżeczki żelatyny do masy śmietankowej 
wierzch:
mandarynki do ozdoby
 
Przygotowanie:
warstwa śmietankowa: 
Śmietanę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. Ubitą śmietanę dzielimy na dwie części.
pkt. 1) 
2 łyżeczki żelatyny rozpuszczamy w 30 ml ciepłej wody. 
2 opakowania serka homogenizowanego (400 g) mieszamy z jedną częścią ubitej śmietany oraz ostudzoną rozpuszczoną żelatyną. Masę przelewamy do foremki silikonowej i wstawiamy na co najmniej pół godzimy do lodówki do stężenia masy. W tym czasie robimy galaretkę mandarynkową. 
warstwa mandarynkowa:
Wyciskamy sok z mandarynek tak, aby otrzymać 150 g soku mandarynek, lekko podgrzewamy dodajemy 2 łyżeczki żelatyny mieszamy do rozpuszczenia żelatyny. Galaretkę pomarańczową rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu (w ok. 500 ml gorącej wody).
Łączymy sok mandarynkowy z żelatyną z galaretką pomarańczową. Studzimy, dzielimy na dwie części. 
Jedną część tężejącej galaretki przelewamy na masę śmietankową, formę ponownie odstawiamy do lodówki do stężenia galaretki. 
 
Powtarzamy czynności z pkt.1., robimy drugą warstwę śmietankową. Rozpuszczamy pozostałe 2 łyżeczki żelatyny, studzimy. Łączymy 2 serki z drugą częścią ubitej śmietany oraz ostudzoną żelatyną. 
Masę przelewamy na galaretkę mandarynkową, odstawiamy do lodówki do stężenia. 
Na koniec na stężałą masę śmietankową przelewamy pozostałą część galaretki mandarynkowej i także odstawiamy do lodówki. . 
(Jeśli w czasie przygotowywania kolejnych warstw sernika druga część galaretki mandarynkowej stężała można ją podgrzać lekko np. w mikrofali)
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz